Vařit jako profesionál? A proč ne

Měli jste v některé z lepších restaurací šťavnatou vepřovou panenku, která se úplně rozpadala na jazyku, výbornou kachnu s jemnou strukturou a plnou chutí, nebo třeba lososa který chutnal obzvlášť čerstvě či voňavý a chutný biftek s neobvykle výraznou barvou? Dost možná šlo o pokrmy připravené způsobem sous-vide, tedy pomalu uvařené ve vodní lázni ve vakuu - tak, aby byla zachována čerstvost, struktura i barva. Sous-vide si v současné gastronomii získává čím dál větší oblibu, a snad žádná luxusní restaurace se bez vybavení na vaření ve vakuu neobejde.

Co si tedy můžeme představit pod metodou Sous-vide?

Pod francouzským výrazem sous-vide, který si můžeme přeložit jako vaření ve vakuu se skrývá způsob přípravy obzvlášť chutných a šťavnatých pokrmů s jemnou texturou a plnou chutí, které si díky šetrné přípravě zachovají maximum živin.

Jídlo se před vařením uzavře do speciálních vakuovaných sáčků. Vakuováním potravin prodloužíte jejich životnost a nemusíte tedy vše co nakoupíte ihned zpracovávat, aniž byste se museli strachovat, že se vám jídlo zkazí. A při mražení díky sáčkům uspoříte spoustu místa, jsou totiž mnohem skladnější než neforemné a zbytečně velké plastové krabičky.

Jídlo v sáčku se následně vloží do vodní lázně, kde se vaří po dobu několik hodin. Lázeň má překvapivě nízkou hodnotu, v průměru okolo 60°C, avšak teplota se liší podle různých druhů masa či zeleniny. Nízká teplota způsobí, že se potraviny vaří velmi pomalu, avšak se zachováním důležitých živin i chuti, o které při vaření za vyšších teplot částečně přicházejí.

výhody metody Sous-Vide